komora normobaryczna

Wspomaganie leczenia łuszczycy w komorze normobarycznej

Jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych jest łuszczyca. Szacuje się, że schorzenie to dotyka około 2 – 5% światowej populacji. W Polsce na łuszczycę choruje nawet ponad 1 milion osób. Jedną z najnowszych i najnowocześniejszych metod, które wspierają leczenie łuszczycy, jest normobaria. Zastosowanie zabiegów w komorze normobarycznej pozwala na skuteczne ograniczenie wykwitów, polepszenie ogólnego stanu organizmu oraz poprawę jakości życia chorych.

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca to przewlekła i nieuleczalna choroba o podłożu autoimmunologicznym, w wyniku której na skórze pojawiają się plamy grubej, czerwonej skóry ze srebrzystymi łuskami. Choroba charakteryzuje się regularnymi nawrotami. Najczęściej ma podłoże genetyczne, choć przyczyna jej występowania nie jest do końca znana.

Jakie są objawy łuszczycy?

Głównym objawem łuszczycy są czerwone, łuszczące się plamy na skórze. Zwykle rozwijają się na głowie, łokciach i kolanach, ale mogą również pojawiać się na innych częściach ciała. Dotknięte schorzeniem obszary mogą być swędzące, obolałe i opuchnięte. Łuszczyca nie jest zaraźliwa, ale może być krępująca i utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Jakie są metody leczenia łuszczycy?

Do tej pory nie opracowano terapii, która byłaby w 100% skuteczna w walce z chorobą. Istnieją jednak sposoby na łagodzenie objawów i utrzymywanie choroby w długotrwałej remisji. W tym celu stosuje się terapię farmakologiczną oraz fototerapię. Niestety, metody te obarczone są wieloma działaniami niepożądanymi. Doskonałe rezultaty w leczeniu łuszczycy osiąga się, korzystając z jednego z najnowszych odkryć medycyny – normobarii.

W jaki sposób zabiegi w komorze normobarycznej wspomagają leczenie łuszczycy?

Leczenie łuszczycy przy zastosowaniu terapii normobarycznej przebiega trójpłaszczyznowo: oczyszcza organizm od środka, przyspiesza regenerację naskórka i gojenie ran skórnych oraz zmniejsza stany zapalne. Potwierdzają to wyniki licznych badań oraz widoczne efekty poprawy stanu skóry, które można zaobserwować już po kilku zabiegach. Z tego powodu wspomaganie leczenia łuszczycy za pomocą normobarii szybko zyskuje na popularności.

Na osiąganie zadowalających efektów leczenia wpływ mają warunki, jakie panują w komorze normobarycznej. W pomieszczeniu nomobarycznym utrzymywane są ściśle określone parametry:

  • ciśnienie do 1500hPa,
  • zawartość tlenu ok. 40%,
  • zawartość dwutlenku węgla ok. 2%,
  • zawartość wodoru ok. 0,5%.

Wpływ komory normobarycznej na zmniejszenie stanów zapalnych oraz oczyszczanie organizmu

Wyższe ciśnienie baryczne oraz zwiększone stężenie tlenu działają korzystnie na wzmocnienie układu immunologiczne. Dotleniają organizm i oczyszczają go od środka, a także wzmacniają układ odpornościowy, dzięki czemu likwidują stany zapalne. Wpływają pozytywnie na uwalnianie się z tkanek szkodliwych substancji, co jest niezwykle ważne w procesie leczenia łuszczycy, ponieważ zanieczyszczony organizm może nasilać objawy choroby.

Komora normobaryczna a gojenie ran skórnych

Normobaria przyspiesza proces gojenia ran oraz zmniejsza obrzęki i opuchlizny. Seanse w komorze normobarycznej przyczyniają się do odbudowy tkanek i usprawniają funkcjonowanie wszystkich układów. Dostarczanie organizmowi tlenu pobudza produkcję kolagenu, który odpowiada za regenerację skóry oraz elastyny, która wpływa na ciągliwość tkanek. Zadowalające efekty terapii uzyskano dzięki temu nie tylko w przypadku leczenia zmian skórnych spowodowanych łuszczycą, ale także wszelkiego rodzaju ran (np. po zabiegach chirurgicznych, wypadkach komunikacyjnych poparzeniach). Znaczenie tlenoterapii w leczeniu trudno gojących się ran podkreślił w 2004 roku European Committee for Hyperbaric Medicine.

Aspekt psychologiczny leczenia łuszczycy w komorze normobarycznej

W powstawaniu oraz przebiegu łuszczycy ogromną rolę odgrywają czynniki psychologiczne. Depresja i stres mogą prowadzić do ujawnienia się choroby lub znacznie zaostrzyć jej objawy. Przewlekła choroba skóry, jaką jest łuszczyca, może mieć ogromny wpływ na stan psychiczny pacjenta, wywołując skrępowanie i zmniejszając samoocenę. Skóra odgrywa znaczącą rolę w kontaktach międzyludzkich i jej zły stan dla wielu osób może być problematyczny. Chorzy zmagający się z łuszczycą często mają problem z zawieraniem nowych znajomości, unikają aktywności fizycznej, wizyt u kosmetyczki, opalania się.

Terapia normobaryczna natlenia komórki, dzięki czemu regeneruje organizm nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym. Odpowiednie natlenienie pozwala zredukować stany lękowe oraz poprawia nastrój. Wpływ normobarii na złagodzenie objawów depresji udowadniają badania przeprowadzone przez naukowców Ben Gurion University z Izraela, które opublikowano w magazynie MDedge Psychiatry. Dowodzą one, że korzystanie z komory normobarycznej wpływa na zmniejszenie objawów depresji, a co za tym idzie, poprawę samopoczucia chorych.

Seanse w komorze normobarycznej mogą być dla chorych na łuszczycę elementem terapii, która nie tylko pomoże złagodzić, czy wyeliminować objawy choroby, ale także odprężyć się, zrelaksować i realnie wpłynąć na poprawę ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia całego organizmu. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że normobaria w przeciwieństwie do tradycyjnej terapii farmakologicznej jest w pełni bezpieczna i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Bibliografia:

  1. Aleksander Sieroń, Grzegorz Cieślar, Marek Kawecki; Zarys medycyny hiperbarycznej z elementami terapii skojarzonej (wyd. IV rozszerzone); Alfa Medica Press (2022);
  2. dr Mark Sircus; Przeciwzapalna terapia tlenowa; Wydawnictwo Vital (2018);
  3. Feng, J. J. & Li, Y. H. Effects of hyperbaric oxygen therapy on depression and anxiety in the patients with incomplete spinal cord injury (a STROBE-compliant article). Med. (United States) (2017) doi:10.1097/MD.0000000000007334;
  4. Ketevan Nemsadze; Respiratory Physiology; IntechOpen; 2020; doi:10.5772/intechopen.83122
  5. https://www.mdedge.com/psychiatry/article/228951/depression/breathing-enriched-oxygen-improves-major-depression?print=1
Scroll to Top