terapia normobaryczna a cukrzyca

Zastosowanie terapii normobarycznej we wspomaganiu leczenia cukrzycy

Według danych opublikowanych przez WHO na całym świecie na cukrzycę choruje ponad 440 milionów ludzi i przyczynia się ona do 1,6 miliona zgonów rocznie. Co więcej, przez ostatnie dziesięciolecia ilość przypadków nieustannie wzrastała. W Polsce z cukrzycą zmaga się co najmniej 3 miliony osób. Cukrzyca ze względu na częstość jej występowania uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. W zapobieganiu i leczeniu cukrzycy, obok odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, regularne wizyty w komorze normobarycznej mogą być jednymi z najskuteczniejszych narzędzi w walce o poprawę naszego zdrowia i kondycji fizycznej.

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca, określana jest jako przewlekła choroba metaboliczna o niezwykle podstępnym przebiegu, wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny produkowanej przez trzustkę. Wiele osób chorych na cukrzycę nie jest świadomych, jakie spustoszenie potrafi wyrządzić ta choroba. Nazywana bywa „cichym zabójcą”, ponieważ potrafi niszczyć organizm bezobjawowo, latami i często niesie ze sobą groźne dla zdrowia powikłania.

Cukrzycę dzieli się na kilka różnych typów:

 • cukrzyca typu 1 – jest to zaburzenie autoimmunologiczne, które uszkadza komórki produkujące insulinę w trzustce. W efekcie dochodzi do znacznego deficytu lub całkowitego braku insuliny w organizmie. Insulina jest jednym z hormonów potrzebnych do procesów metabolicznych, dlatego w przypadku cukrzycy typu 1 chorzy muszą przyjmować ją z zewnątrz.
 • cukrzyca typu 2 – jest to choroba dotykająca współczesne społeczeństwo ze względu na wzrost przypadków nadwagi i otyłości, spowodowany niezdrowym stylem życia. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 są otyłe, mają niezdrowe nawyki żywieniowe, jedzą produkty bogate w cukier i przetworzoną żywność. Cukrzyca typu 2 jest uznawana za chorobę cywilizacyjną.
 • cukrzyca ciążowa – to stan, który rozwija się u około 10 – 15% kobiet w ciąży. Przyczyną jego powstawania są zmiany hormonalne, wynikające z rozwoju płodu. Cukrzyca ciążowa zwykle ustępuje po urodzeniu dziecka, jednak nieleczona może prowadzić do poważniejszych problemów w późniejszym życiu, w tym cukrzycy typu 2.
 • cukrzyca typu MODY – jest to bardzo rzadka postać cukrzycy uwarunkowanej genetycznie, która dotyka zazwyczaj młode osoby. W swoim przebiegu podobna jest do cukrzycy typu 2.
 • cukrzyca typu LADA – jest to choroba autoimmunologiczna, podobna w swym przebiegu do cukrzycy typu 1, z tą podstawową różnicą, że jej przebieg jest łagodniejszy. Cukrzyca typu LADA dotyka zwykle osoby dorosłe, najczęściej pomiędzy 40 a 50 rokiem życia.

Jakie są objawy cukrzycy?

Początkowo cukrzyca, zwłaszcza typu 2, może nie dawać żadnych wyraźnych sygnałów, że w organizmie dzieje się coś złego. Symptomów świadczących o chorobie może być naprawdę dużo, ale mogą one być mylone z innymi schorzeniami.

Najczęściej występujące objawy cukrzycy typu 1 i 2 to:

 • zwiększony apetyt i pragnienie,
 • konieczność częstego oddawania moczu,
 • osłabienie organizmu, zmęczenie – zwłaszcza występujące rano,
 • problemy ze skupieniem i koncentracją, rozkojarzenie,
 • nagły spadek masy ciała,
 • rozdrażnienie, apatia.

Choroba w zaawansowanym stadium może dodatkowo powodować:

 • powolne gojenie się ran,
 • zmiany skórne, grzybice,
 • mrowienie w dłoniach i stopach,
 • obrzęki i zapalenia w obrębie błon śluzowych,
 • pogorszenie wzroku.

Metody leczenia cukrzycy

Leczenie cukrzycy zależy od typu choroby oraz jej stadium. W przypadku cukrzycy typu 1 choremu podaje się insulinę, natomiast przy cukrzycy typu 2 leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety, a w przypadku dużych wahań poziomu cukru, stosuje się leki przeciwcukrzycowe. Oprócz leczenia farmakologicznego i zdrowego trybu życia doskonałe rezultaty we wspomaganiu leczenia cukrzycy przynosi tlenoterapia. Zabiegi w komorze normobarycznej dają świetne rezultaty szczególnie w przypadku wystąpienia trudno gojących się ran, owrzodzeń i pęknięć skóry, które mogą pojawić się przy cukrzycy. Istnieją naukowe dowody na to, że tlenoterapia jest skutecznym sposobem na leczenie tej groźnej choroby i jej powikłań, zwłaszcza zespołu stopy cukrzycowej – pozwala na poprawę i ograniczenie postępowania zgorzeli, a nawet na całkowite ich wyeliminowanie.

Terapia normobaryczna a leczenie cukrzycy

Liczne badania dowiodły, że tlenoterapia pomaga skutecznie obniżyć poziom glukozy we krwi. W komorze normobarycznej panuje podwyższone ciśnienie, dzięki czemu dochodzi do poprawy krążenia krwi w organizmie, a co za tym idzie, tkanki stają się lepiej odżywione, a proces ich regeneracji jest znacznie przyspieszony. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku głównych problemów, z jakimi borykają się diabetycy – możliwości wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej oraz podatności na nadciśnienie, które może prowadzić do miażdżycy.

Wspomaganie leczenia stopy cukrzycowej w komorze normobarycznej

Ze statystyk wynika, że problem stopy cukrzycowej może dotyczyć nawet 25% wszystkich chorych na cukrzycę. Polska jest w pierwszej dziesiątce wśród 31 europejskich krajów, jeśli chodzi o ilość amputacji nóg u osób z cukrzycą. Zabiegi w komorze normobarycznej przyspieszają gojenie się ran, ograniczają ryzyko tworzenia się zakrzepów i zmian miażdżycowych, spowalniają proces powstawania zgorzeli, zmian i stanów zapalnych kości, a także w znacznym stopniu usprawniają krążenie krwi. Za sprawą normobarii komórki są lepiej natlenione, co pozwala zmniejszyć ryzyko infekcji i wyeliminować bakterie beztlenowe. Dzięki temu następuje szybsza regeneracja uszkodzonych tkanek. Wpływ terapii normobarycznej na poprawę stanu zdrowia pacjentów chorych na cukrzycę podkreślili naukowcy z Bostonu i Dallas, według których regularnie stosowanie terapii normobarycznej zmniejsza ryzyko amputacji stopy nawet o 33%.

Korzyści z terapii normobarycznej w leczeniu cukrzycy

Pozytywne korzyści z działania tlenoterapii:

 • obniżenie poziomu glukozy we krwi,
 • znaczące zwiększenie nasycenie krwi oraz komórek ciała tlenem,
 • zmniejszanie obrzęków i stanów zapalnych,
 • przy regularnym stosowaniu: malejące ryzyko wystąpienia trudno gojących się ran lub znaczne skrócenie czasu gojenia,
 • zwalczanie infekcji (np. tych atakujących tkankę kostną),
 • działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne,
 • zwiększenie produkcji kolagenu,
 • zmniejszenie ryzyka reoperacji i amputacji,
 • tworzenie nowych naczyń krwionośnych oraz nowych połączeń nerwowych,
 • poprawa rozmnażania się fibroblastów i regeneracja oraz rozrost tkanek,
 • zwiększenie neurogenezy komórek macierzystych w szpiku kostnym oraz w układzie nerwowym.

Liczne badania dowodzą, że stosowanie zabiegów w komorze normobarycznej wpływa korzystnie na poprawę zdrowia oraz komfortu życia chorych zmagających się z cukrzycą. Tlenoterapia łagodzi objawy cukrzycy, a także przeciwdziała jej powstawaniu i wpływa na ogólną poprawę stanu zdrowia naszego organizmu.

Bibliografia:

 1. https://www.hyperbaricmedicalsolutions.com/blog/hyperbaric-oxygen-therapy-as-a-diabetic-foot-ulcer-treatment
 2. N. Karadurmus, M. Sahin, C. Tasci, I. Naharci, C. Ozturk, S. Ilbasmis, Z. Dulkadir, A. Sen, K. Saglam; Potential benefits of hyperbaric oxygen therapy on atherosclerosis and glycaemic control in patients with diabetic foot; Endokrynologia Polska; Tom 61; Numer 3/2010
 3. dr Mark Sircus; Przeciwzapalna terapia tlenowa; Wydawnictwo Vital (2018);
Scroll to Top